Номиниран 2020

Категория: Проекти / Хотели, сгради за спорт, туризъм и рекреация

Mногофункционална спортна зала, гр. Троян

Проектант: „АДА – Агенция Дизайн и Архитектура“ АД, арх. Иво Пантелеев

Информация

МНОГОФУНКЦИОНАЛНА СПОРТНА ЗАЛА гр. Троян, 2018г.
ОБЯВИТЕЛ: Община Троян

Непремиран проект на АДА, участие в национален архитектурен конкурс - 2018 г.

Следните основни идеи характеризират конкурсното предложение:

Вписване на сградата в специфичния контекст на мястото и в по-общия контекст на град Троян
Пространствена композиция, базирана на взаимодействие между основен обем на спортната зала и второстепенен обем
Удобен достъп и вътрешна комуникация. Основен вход за публика от площадно пространство от север
Устойчива архитектура и енергийно ефективно решение
Използване на налични строителни технологии, достъпни на местния пазар
Вписване на сградата в специфичния контекст на мястото и в по-общия контекст на град Троян
С реализацията на сградата, обект на настоящия конкурс, на практика ще бъде създаден вторичен градски център с основна тема спорт. Привличането на голям брой хора при масови събития като турнири, срещи, концерти, събори и изложения предполага разглеждането на спортната зала като част от бъдещ ансамбъл, включващ съществуващите стадион и тенискортове.

Ето защо, важна част на конкурсното предложение е формирането на приемен площад от северна страна, обединяващо градско пространство за трите спортни съоръжения. Предвид на това, че прилежащата улица от западна страна е все още неизградена, е указан минималният обхват на първи етап на благоустрояване, необходим за автомобилен и автобусен достъп, паркиране и маневри.

От източната ниска страна е оформена площадка с гледка към града. Разтварянето на основната зала към нея ще създаде възможности с голям потенциал в случай на концерти и други масови събития.

Сградата ще играе и важна роля в градската панорама на западния бряг на Осъм. Спокойният хоризонтален силует ще хармонизира с доминиращото възвишение на Тузлата, както и с урбанистичния контекст, определен от намиращата се в близост църква и нейния вертикален акцент – камбанарията.

Пространствена композиция, базирана на взаимодействие между основен обем на спортната зала и второстепенен обем
Пространствената композиция, „възползваща се“ от естествената денивелация на терена, се базира на изявен основен обем на залата, обгърнат от второстепенен обем. Характерна особеност на решението на основния обем е „потапянето“ на залата до най-ниското ниво на терена. Така от фоайетата, разположени на условна кота 0.00 е достъпно най-високото ниво на трибуните и тяхното „пълнене“ става отгоре надолу. Във второстепенния обем са разположени всички останали компоненти на заданието: залите за фитнес и бойни спортове; залата за тренировки на колоездачи; администрация и пресконферентна зала; бюфет и каси и всички помощни помещения като съблекални, тоалетни, складове и технически помещения.

Търсен е съвременен образ, интерпретиращ по абстрактен начин характерните за Троян архитектура, цветност и строителни материали. По вертикала фасадата към града е структурирана на три пласта, кореспондиращи на трите нива на сградата.  Всяко от нивата е третирано по различен начин: най-ниското като цокълен етаж, оформен с типична за Троян каменна зидария; приземното ниво на основните фоайета и източна галерия - изцяло прозрачно и най-горното ниво с вентилируема фасада с повърхност от ламели от импрегнирана слепена дървесина.

Проектът отговаря прецизно на изискванията на заданието по отношение на съдържание и площи. Основните трибуни разполагат с точно 600 седящи места. Допълнение към програмата на заданието са ВИП боксовете над основната трибуна, съчетани с контролната стая и бокс за журналисти с общо 30 седящи места. Проектът предвижда възможност за съоръжаване с допълнителни сгъваеми трибуни, осигуряващи още 308 места за зрители. Важен детайл е галерията от източна страна на основния обем на залата, който ще осигури възможност за възприемане от правостоящи и от четвъртата източна страна. Централно срещу основната трибуна е разположено информационното табло, мега LED дисплей.

Под северната трибуна е разположен склад за инвентар, включително и за столове, чрез които при концерти максималният капацитет на залата ще достигне 1032 седящи места.

Удобен достъп и вътрешна комуникация. Основен вход за публика от площадно пространство от север
Единственият възможен подход, както за основния поток от пешеходци, така и за автобуси и леки коли, е откъм града покрай тенис кортовете. Ето защо, главното фоайе е ориентирано на север към цитирания приемен площад. Чрез ротация между обемите на залата и фоайето е разкрита и западната фасада с второстепенен вход, който ще се използва основно от пристигащите с автобуси. От южната страна е ситуиран вход за служители и спортисти. От тази страна се намира служебният паркинг за 7 коли, както и стоянки за два автобуса за спортисти. Други два автобуса за посетители ще могат да паркират надлъжно по протежение на западната фасада, където е ситуиран и паркинг за 19 леки коли.

Вертикалната комуникация е осигурена чрез две стълбищни ядра с асансьори. Чрез физически контрол и чрез карти ще се диференцира достъпът на широката публика (към залата и тоалетните в сутерена под главното фоайе) от другите групи ползватели и посетители като: служебни лица, спортисти, журналисти, треньори и съдии, ВИП и трениращи. Помещенията с ограничен достъп са ситуирани на второ ниво (администрация, зала пресконференции, журналисти и ВИП боксове) и в южното крило на подземния етаж, където е разположена със самостоятелен вход и залата за тренировки на колоездачи с прилежащите й работилници и склад.

Към подземното ниво от източна страна е осигурен и директен достъп до складовите помещения под трибуните, както и към техническите помещения (трафопост и абонатно). Осигурена е 100% достъпна среда съгласно изискванията Наредба №6.

Устойчива архитектура и енергийно ефективно решение
Основополагаща идея е използването на съчетание от пасивни и активни методи и средства на устойчивата архитектура.

Измежду пасивните методи и средства са използвани повишена топлоизолация на ограждащите плоскости - термопанели; витрини с троен стъклопакет; оптимално горно и странично осветление, осигуряващи равномерна дневна светлина; зелен самоподдържащ се покрив; използване на местни материали.

Активните елементи на устойчива архитектура включват термопомпи въздух - въздух с висок КПД; икономично LED осветление; BMS управление и панели за БГВ. Само при доказана икономическа целесъобразност е възможно монтиране на покрива и на фотоволтаични панели.

Използване на познати строителни технологии, достъпни на местния пазар 

Независимо от заявлението за съвременна интерпретация на регионалната архитектура и привидно смелите конзолни решения, проектът се подчинява на идеята за използване на достъпни на местния пазар строителни технологии и материали. Залата е решена чрез сглобяема стоманена конструкция; второстепенният обем и подземното ниво са изцяло стоманобетонна конструкция; фасадите на основния обем са решени от термопанели с фасадна облицовка от дървени слепени ламели на отстояние от около 50 см. Остъклените части от фасадата са решени чрез стандартни фасадни системи с трислоен стъклопакет.

Градоустройствени показатели

1. Площ на УПИ 5 030 м2
2. Застроена площ ЗП 1 674 м2
3. Разгъната застроена площ РЗП /над терен/ 3 775 м2
4. Разгъната застроена площ РЗП общо 4 409 м2
5. Плътност 33%
6. Кинт 0,75



© 2020 Archinova All rights reserved!