РЕ-ФОРМА: РЕКОНСТРУКЦИЯ И ДОИЗГРАЖДАНЕ НА СЪЩЕСТВУВАЩА СГРАДА В ЧИРПАН ЗА НОВ КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР И ТЕАТЪР
Проектант: Венцислав Кърцелин, Якуб Биернацки
Информация
Всеки конкурс започва с ясно дефиниране на очаквания резултат. Въпреки това смятаме, че работата на архитекта не се ограничава до застроената среда, а включва по-широк спектър от разбирания за социалната, политическата и технологичната сфера. Ето защо първата задача на архитекта при прочита на заданието е да прецени неговата смисленост.
На 22 май 1978 г. в Чирпан започва строителството на сграда на местната опера и театър. 45 години по-късно сградата стои недовършена, представяйки незавършеното минало на града, част от колективната памет на местните жители. През 2022 г. общината на града решава да съживи отдавна изоставения проект и да завърши окончателно сградата на операта и театъра. Осъзнавайки потенциала ѝ да обогати културния пейзаж и да привлече посетители, общината отпуска средства и търси партньорства, за да осигури успешното осъществяване на тази дългоочаквана мечта.
Научавайки за конкурса, който общината организира, нашият екип прояви интерес към неговата същност. В контекста на задълбочаващата се екологична, икономическа и политическа криза град Чирпан, с неговите 15 000 жители, изисква специфичен за мястото прочит на описаните изисквания. Следвайки тенденцията за намаляване на населението, нашата позиция, изразена чрез проект, представя един по-специфичен прочит на конкурсните изисквания, фокусирайки се върху качествата и възможностите на вече изградената среда.
Чрез предложение, което обхваща както теренът на сградата, така и цялата централна градска част, проектът има за цел да създаде връзка между миналото, настоящето и бъдещето на Чирпан. Запазвайки кулата на съществуващата сграда, създаваме мост към миналото на града; като трансформираме останалите части, проектираме да осигурим път към бъдещето. Вдъхновени от традиционните къщи в райна, нашият проект е съсредоточен около концепцията за вътрешен двор, пречупен през призмата на съвремието. Новите обеми, които застават на мястото на старата аудитория, помещават основните офис функции заедно с пространства, предназначени за обществени събития. Получената композиция предразполага за непосредствена връзка с градският център, като едновременно с това създава и уединеност и затишие в контекста на натоварената улица в бизост. Дизайнът се отличава с гъвкавост и устойчивост. Сгъваемите врати на приземния етаж осигуряват максимална адаптивност, а новата конструкция, монтирана в кулата на театъра, позволява множество функции да заживеят под един покрив.
В синхрон с актуалните тенденции и нужди в архитектурата, проектът залага и на разнородни подходи за подсигуряването на нисък въглероден отпечатък. Част от тухлите използвани за новата фасада са добити с помощта на съвременни техники и принципи за рециклиране, покривите са проектирани като част от зелената инфраструктура на града, а новите обеми са подсигурени и с подово отопление свързано с геотермална термопомпа. Този холистичен подход съчетава историческата почит с интелигентно и ефективно използване на градското пространството.