Номиниран 2023

Категория: Проекти - Обществени сгради

ДЕТСКА ГРАДИНА

Проектант: АДА АД

Информация

Архитектурен конкурс  за идеен проект за изграждане на Детска градина за шест групи за деца от 3 до 6 г., възложител Община Асеновград

ЗАДАЧАТА
Предизвикателството на конкурса е овладяването на сложната функционална програма върху изключително стръмния терен. Допълнително усложнение представлява едностранният достъп от ул. „Отец Паисий”, тангираща ниската страна на терена.

АНАЛИЗ НА ПРОГРАМАТА
Базовата функционална програма за детска градина с 6 групи съгласно Наредба № РД-02-20-3 е обогатена с басейн, кухня и мини киносалон. Специфични изисквания на конкурсното задание са обособяването на самостоятелен достъп за администрацията и за басейна, както и възможността за независим достъп до всяка една от шестте детски групи.

Оценката на програмата е илюстрирана в поредица от схеми. Използвана е игрова система, тип Лего, предопределена от повтарящите се шест функционални елементи - детските групи. На всяка от функциите кореспондира конкретен цвят. Избран е базов градивен модул със страна 3,3 м, размер, който съответства на нормативната конструктивна височина за основните помещения. За организация на целия проект е приложена плановата мрежа на база същия размер.

Игровата система - тип Лего, се използва като основен композиционен метод за изграждане на пространствената структура на проекта на три стъпки:

Първа стъпка: Базовият модул е комбиниран в микромодули, каквито са дневни, спални, гардероби, тоалетни и предверия.

Втора стъпка: Съчетаване на микромодулите в макромодули - детските групи, и изграждане чрез базовия модул на неповторящите се функционални елементи: кухня, администрация, обслужващ блок, физкултурен салон и басейн и др., а също и на комуникационните пространства.

Трета стъпка: Окрупняване на макромодулите и на другите функционални елементи в две основни сградни крила: детско крило, съдържащо детски групи, фонотека, киносалон и физкултурен салон и обслужващо крило, съдържащо басейн, администрация, кухня и пералня и други спомагателни помещения. Структурирането на програмата в тези две, на практика самостоятелни сгради, е предопределено от оценката на терена и на прилежащата му градска част.

ОЦЕНКА НА СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ ДАДЕНОСТИ
Приложените схеми илюстрират изводите от анализа на прилежащата околност и на терена. Такива са:

  • Силно изразен напречен наклон в посока северизток – югозапад
  • Денивелация, варираща от 15 м и наклон от 45 градуса по северозападната страна на терена до 12 м и наклон от 35 градуса по югоизточната страна
  • Денивелацията се равнява на височината на пететажна сграда
  • Горната част на терена, както и долният му югоизточен ъгъл са почти равнинни
  • Горната част на терена е открита и има отлична ориентация на юг-югозапад. Оттук се разкрива впечатляваща гледка към планината, включваща и най-значимия символ на града - Асеневата крепост
  • Съгласно застроителния и регулационен план достъпът може да бъде само от долната страна по ул. „Отец Паисий“
  • Устройственият план показва реалистична възможност за достъп в горния югоизточен ъгъл на терена откъм бъдещото трасе на ул. Матей Преображенски.
  • Няма растителност, която трябва да бъде запазена
  • Околната градска среда е типично жилищна, с мащаб, определен от свободностоящи, дву и три етажни жилищни сгради с керемидени скатни покриви и често неизмазани тухлени стени
  • В съседство с терена, от северозападна страна има новопостроен жилищен блок, чиято площадка е оформена с двуетажна подпорна стена, строителен прийом, използван повсеместно в стръмните участъци на града.

ПРОСТРАНСТВЕНА И ФУНКЦИОНАЛНА СТРУКТУРА
Изводите от анализа на програмата и на теренните дадености са в основата на проектното решение – комплекс, съставен от две сгради. Едната сграда, детско крило, е разположена в горната част, а втората сграда, обслужващо крило, в долната част на парцела. Това решение осигурява най-защитената, но същевременно с отлично изложение и гледка, среда за децата, както и най-лесен достъп на всички ползватели на детската градина откъм улицата. Двете крила са свързани с топъл коридор, достъпен чрез асансьори от фоайето на долната сграда. Стриктно е спазено изискуемото отстояние от 15 м спрямо регулационните граници за спалните и дневните. Изискването за отстояние на специфични групи помещения (салон, фонотека, басейн) от 8 м спрямо регулационните граници на практика се обезсилва от строителната граница, отстояща на 10 м от уличната и задната регулационни граници съгласно Визата за проектиране. (Забележка: не третираме киносалона като място за постоянно пребиваване на деца. Предвид стръмния терен, той е полувкопан, стените са без прозоречни отвори и са звукоизолирани.) За кота +/- 0,00 е прието нивото на първи етаж на горното крило.

Търсени са оптимална ориентация на всички помещения на проекта. Скосяването на плана на дневните помещения позволява да бъдат ориентирани точно на юг.

Предвид много стръмния терен, важна цел е минимизирането на изкопните работи и на подпорните стени. Стриктно съблюдавано в условията на най-висока степен на земетръс е нормативното изискване за фундиране на едно и също ниво. По тази причина топлата връзка е решена като самостоятелен строителен елемент. С оглед постигане на минимална инвестиционна стойност важни критерии за проектното решение са постигане на минимална РЗП (при спазване на площта за всеки функционален елемент), както и на възможно най-малка площ на подземните нива.

С оглед постигане на оптимален строителен обем на проекта за основните помещения, детските групи и комуникационнните пространства е приложена нормативна конструктивна височина от 3,30 м. Помещенията с принудителна вентилация са басейнът; кухнята, физкултурния салон и киносалона. Ето защо, за същите е предвидена подходяща за функцията им по-голяма височина, позволяваща реализирането на вентилационна система. Характерен е надлъжният разрез на обслужващото крило, в който кухнята е разположена под басейна. Необходимото пространстово за коритото и инсталациите около него заема междинен етаж с минимална височина от 2,00 м. Този похват позволява кухнята, разположена на сутеренно ниво, да придобие нужната по-голяма светла височина и да има прозорци над нивото на прилежащия терен.

ТРАНСПОРТЕН И ПЕШЕХОДЕН ДОСТЪП, КОМУНИКАЦИЯ, ДОСТЪПНА СРЕДА
Стръмният терен с денивелация, съизмерима с пететажна сграда определя особеностите на проектното решение по отношение на външния достъп до комплекса, както и на комуникацията в рамките на парцела, между двете крила и във всяко едно от тях. Проектът удовлетворява безконфликтно нормативните изисквания за достъп, движение и евакуация на основните групи потребители (деца и родители; персонал и външни ползватели на басейна), храна и консумативи. Решени са и специфичните изисквания на заданието за самостоятелни достъп и маршрути за всяка детска група.

Проектът обръща внимание на споменатата по-горе реалистична възможност за достъп до терена към горната страна от ул. „Матей Преображенски“. Подходящо в противоположните страни на фронта към улицата са обособени място за отпадъци и стопански двор в близост до кухнята и общата игрална площадка до главния вход. В близост до него са осигурени и нормативно изискуемите места за паркиране.

Осигурена е на 100% достъпна среда съгласно изискванията на последното издание на Наредба 4 за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания. Използвани са общо три асансьора, два в обслужващото крило и един в детското крило. Асансьорите определят двата края на топлата връзка, свързваща двете сгради. По този маршрут ще се придвижват родители с най-малките деца, както и ще бъде доставяна храна и бельо към детските групи. Самостоятелният достъп до басейна е осигурен чрез страничен вход.

Охрана осигурява контрол на достъпа при главния вход, а здравният и хигиенен контрол могат да бъдат осъществявани според обстоятелствата в различни пунктове, но основно във фоайто на детското крило.

АРХИТЕКТУРЕН ОБРАЗ
Цялостната композиция е базирана на взаимодействието между абстрактно и изобразително - основното отношение в архитектурата. Абстрактна, изградена от вертикали и хоризонтали е формата на долното крило, докато формата на горното крило е изобразителна. Директна асоциация с детска рисунка, горното крило определя цялостното образно въздействие на детската градина. Мащабът е близък до детското светоусещане и съзвучен с мащаба на средата, определен от свободностоящи жилищни сгради с прости обеми. Характерът й резонира в структурата на детското крило от отчетливо артикулираните дневни и спални на детските групи. Формата им в план е схематизирана на принципа на детска рисунка като равностранните триъгълници и квадрати, коресподиращи съответно на дневните и на спалните. Поредицата от прости обеми се допълва от изявените обеми на фонотеката и физкултурния салон.

Композицията от прости форми се подчертава и от редуването на основните фасадни материали: тухлена облицовка, мазилка и вълнообразна алуминиева ламарина.

ЦВЕТНО РЕШЕНИЕ
Асоциацията с детска рисунка е доведена докрай в цветното решение. Ключово композиционнно средство при сградите за деца, цветът е подчинен на идеята за линията, характерна за детската рисунка. Използването на основните цветове асоциира с моливни щрихи и линии. Основните обеми с фасади от тухла, мазилка и вълнообразна алуминиева ламарина с присъщите им текстура и цвят служат за фон на прости фигури от основни цветове. Такива са контурите на някои от сградните обеми, рамки на прозорците, вертикалните ребра при прозорците на долното крило и физкултурния салон, спорадични ламели на дървената ограда, както и челата на основната стълба, свързваща долната и горна част на терена.



© 2020 Archinova All rights reserved!