Номиниран 2023

Категория: Проекти - Бизнес, администр., търг. и индустр. сгради

ЗЕЛЕНА ИНДУСТРИЯ - ПРОИЗВОДСТВЕНА СГРАДА НА ЦЕРАТИЦИТ

Проектант: АРОГАНТ АРХИТЕКТС ООД, арх.Божидар Хинков

Информация

ЗЕЛЕНИТЕ ИНДУСТРИАЛНИ СГРАДИ
КАК ДА  СЪЗДАДЕМ ЗЕЛЕНА ИНДУСТРИЯ ?

1.ПРОИЗВОДСТВО В ПАРКОВА СРЕДА

  • Новата производствена зона на “ЦЕРАТИЦИТ” интегрира в качествено нов комплекс, без аналог в страната, най-новите тенденции в устойчивото проектиране и изграждане на производствени сгради, успоредно с възстановяването на природната среда по поречието на река Янтра - “ОСВОБОЖДАВАЙКИ” крайречното пространство и преобразувайки го в модерна рекреационна зона.

Прилежащото към новопроектираните производствени халета и складова база открито пространство по брега на р. Янтра, се превръща в зона за почивка на служителите, с поглед към реката и гората, с интензивно озеленяване, пейки, алеи, кафе-бар и вендинг машини.

На второ ниво, зоната продължава своето развитие във вътрешната, източна част на новите сгради, превръщайки се в пространство за кратка почивка, срещи и “взимане на въздух” в работния ден. Тази обособена рекреационна зона е третирана с полупрозрачна фасада от стъклопрофилит, стъкло и архитектурни елементи изграждащи зелен “баркод”, маркиращ рекреационното и предназначение.

Зоната на източния бряг на река Янтра, достъпна както за служители на “ЦЕРАТИЦИТ”, така и за жителите на квартала, е развита като обширна зелена крайречна зона, в която се възражда парковата среда и се обособяват ресторант, площадки за игра на деца, открит амфитеатър за провеждане на социални събития и алеи за разходка. На мястото на бившия басейн се изгражда спортен комплекс с многофункционално игрище за групови спортове - волейбол, баскетбол, футбол на малки вратички и игрище за тенис на корт.

2. ЗОНИРАНЕ, ПОЗВОЛЯВАЩО БЪДЕЩО РАЗВИТИЕ

Предвидените за събаряне, съгласно намеренията на клиента, сгради напълно блокират достъпа от производствената зона до реката. Този “затворен” подход се променя напълно със създаването на пространствена система “отворена” към реката и интегрирана в заобикалящите природни дадености.

Новите производствени сгради се разполагат по оста Север - Юг, с повтаряща се, хомогенна конструктивна и функционална система, позволяваща непрекъсната адаптация на затворените производствени пространства във времето.

По цялата Западна фасада на НОВАТА ПРОИЗВОДСТВЕНА ЗОНА се изгражда вертикално инсталационно пространство, в коeто се разполагат всички необходими технически и инсталационни агрегати за Електро, ВиК и ОВиК, свързано с подземен колектор, обединяващ цялата сградна и площадковa технологична инфраструктура.

Към зоната на производството, всички инсталации от технологичния шлиц ще се разпространяват в дълбочина високо - близо до тавана на помещението, от където ще се спускат вертикални връзки към отделните агрегати на технологичната система. Това ще позволи бъдещо пренареждане на производственото оборудване без големи промени в основните инсталационни магистрали.

РАЗРУШАВАНЕ И ПРЕРАБОТКА

Преди изграждане на новите функционални елементи от производствената площадка следва да бъдат разрушени и демонтирани цех ГАПС, съществуващия Енергиен блок, Производствен корпус №4 и старите дъговидни халета на източния бряг на р. Янтра. В съответствие с практиките на устойчиво строителство, голяма част от строителните отпадъчни материали следва да бъдат рециклирани на строителната площадка и използвани отново в строителството. Пример - натрошен бетон за подложен филц. 100% рециклиране на място.

НОВИ ЕЛЕМЕНТИ В ЗЕЛЕНА СРЕДА

След етапното разрушаване на сградите описани в по-горната схема, се изграждат: НОВ ЕНЕРГИЕН БЛОК, СКЛАДОВА БАЗА с допълващи функции, ПРОИЗВОДСТВЕНИ СГРАДИ 1 и 2, спортни игрища с противопожарен резервоар, речен амфитеатър, водни ефекти за охлаждане на използваната вода, площадка за маневриране, нов паркинг за посетители, нов пешеходен мост над реката, съблекални за спорт и ресторант в рекреационната зона както и навес за отпадъци и стружки от производството.

ЗОНИРАНЕ

Предвидените за изграждане основни сгради са функционално разделени на три зони:

  • Инсталационно пространство с проходим подземен колектор в Западната им част, непосредствено до основната транспортна ос на комплекса.
  • Зона производство и Складова зона в средната част на сградите.
  • Битово-офисна зона в Източната част на сградите, свързана между тях с топла връзка на второ ниво.

3. “ЕСТЕСТВЕНО” ПРОСТРАНСТВО ЗА РАБОТА

  • Основен компонент на енергоефективната и рекреационна стратегия на новата производствена зона е р. ЯНТРА.
  • Използването на природния ресурс на заобикалящата среда позволява подобряване на качеството на живот на служителите и оптимизация на експлоатационните разходи.
  • Преобладаващите ветрове в зоната са от Юг и се движат над леглото на реката, която играе ролята на ЕСТЕСТВЕН ВЕНТИЛАЦИОНЕН КОРИДОР.
  • Разполагането на застрояването позволява естествена вентилация на пространствата между сградите, през “паузите” между новите производствени халета, складовата база и новия енергиен блок. Двата успоредни потока по оста Север - Юг подпомагат НАПРЕЧНАТА ВЕНТИЛАЦИЯ през производствените сгради.
  • Липсата на плътна преграда към реката и ясните преминавания в посока Изток-Запад, между сградите, улесняват ЕСТЕСТВЕНАТА ВЕНТИЛАЦИЯ НА ЦЯЛАТА ПРОИЗВОДСТВЕНА ЗОНА.

ВОДА

Речният амфитеатър, образуван от терасовидното разпадане на съществуващата подпорна стена възстановява връзката на хората с реката, практика масово прилагана по отношение на градските крайречни зони в последните години, с цел избягване на неглижирането на речните зони и превръщането им в ДОСТЪПЕН РЕКРЕАЦИОНЕН ЕЛЕМЕНТ ЗА ХОРАТА, в конкретния случай - служителите на “Цератицит” и жителите на града.

СВЕТЛИНА И ВЕНТИЛАЦИЯ

Битово-офисните зони на сградите са разположени на две нива в източната част, в непосредствена близост до реката. Естествената светлина, в дълбочина на помещенията на офисната и производствената зона, се осигурява от светлинни тунели за естествено осветление. Вентилацията - посредством фасадни клапи в крайречната офисна зона и покривни вентилационни люкове - в производствената.

ОЗЕЛЕНЯВАНЕ

Вертикалния инсталационен шлиц на сградите е заграден от жалузи в долната си част, за естествена вентилация и охлаждане на техническите агрегати, а в горната - от “ЗЕЛЕНА”ФАСАДНА СТЕНА, с цел намаляване на прегряването на сградите и околното пространство от слънчевата радиация през горещите месеци. Поливането на озеленяването е капково, захранвано от водохващането от р. Янтра.

4. СТИМУЛИРАЩА ЛИЧНОСТНОТО РАЗВИТИЕ СРЕДА

  • ВЪТРЕШНАТА РЕКРЕАЦИОННА ЗОНА свързва всички основни нови сгради и освен като транспортен елемент между отделните производства, складове, столова и зали, играе и важна роля като МЯСТО ЗА ПОЧИВКА, СРЕЩА И РАБОТА В СВОЕОБРАЗЕН “ОУПЪН ОФИС”.
  • Постигнат е МАКСИМАЛНО БЛИЗЪК ДО ЕСТЕСТВЕНИЯ КЛИМАТ, посредством фасадни клапи за естествена вентилация, интензивното фасадно остъкляване и осветление в дълбочина чрез светлинни тунели.
  • Зоната е “ОТВОРЕНА”, като стените към офисите и битовите помещения за почивка са стъклени, модулни и преместваеми. Нейният естествен декор е р. Янтра и рекреационните зони на открито.

Това е своеобразен ПРОСТРАНСТВЕН КОНСТРУКТОР НА СРЕДА за срещи и работа между служителите, в режим на почивка, споделяне на идеи, обсъждане на общи трудности и намиране на нови подходи.
Тази зона ще бъде главния домакин на стажанти, специализиращи мениджъри, външни консултанти и посетители на предприятието на “Цератицит”.

5. ОТОПЛЕНИЕ И ВЕНТИЛАЦИЯ ОТ ПРИРОДАТА

Разработени са две стратегии за енергоефективно решение на новите сгради на територията на предприятието.

ТОПЛИ МЕСЕЦИ

За охлаждане през топлите месеци ще се използват термопомпи “вода-вода” ползвайки вода от река Янтра, чрез законно водохващане на територията на предприятието на “Цератицит”. Тя ще премине последователно през термопомпите на климатичната система и след топлообмен ще постъпи в противопожарния резервоар на източния бряг на реката, във водното огледало с водни ефекти ще бъде охладена, след което, върната в реката. Електрическата енергия необходима за работа на системата ще се осигурява изцяло от 1 585 фотоволтаични панела разположени на покривите на сградите.

СТУДЕНИ МЕСЕЦИ

Топлия въздух отделен от машините при производството, ще бъде “прихващан” във високата част на сградите и през система за филтриране и рекуперация, и смесване с пресен хладен въздух, ще бъде подаван обратно в ниските зони на работните места. Електричеството за работа на системата ще се осигурява от фотоволтаичните панели и от електро-разпределителната мрежа.



© 2020 Archinova All rights reserved!