Победител 2024

Категория: Концептуални проекти – урбанизъм, ландшафтен дизайн, градска среда

Реконструкция и обновяване на централна градска част - Велинград

Проектант: ланд. арх. Александър Прегьов

Информация

Целта на разработката е да се създаде концепция за реконструкция и обновяване на централната градска част на град Велинград, съобразена с прилежащите жилищни и общественообслужващи територии, сградния фонд, представителите на КИН и преминаващата през територията река „Луковица“.

Проектното предложение следва да бъде обезпечено във функционално, обемно-пространствено и композиционно отношение по начин, осигуряващ висок стандарт на ежедневния, седмичния и годишния отдих на обитателите на околните жилищни територии и децата от близките училища и детски градини, както и на жителите и гостите на града. Цели се създаване на иновативна и функционална среда, осигуряваща системи на градската тъкан, съобразени с нуждите на съвременното общество и разнообразни форми на отдих - създаването на среда за провеждане на различни публични събития, многофункционални площи и обекти за рекреация, обществено обслужване, обучение и образование, културни прояви, спорт, атракции и развлечения.

Територията е организирана в съответствие с функционалното зониране, което включва следните основни зони:

  • Паркова зона - предназначена за пасивен отдих и рекреация, с озеленени площи и места за разходка.
  • Балнео зона - предназначена за балнеолечение и спа процедури, оборудвана с необходимите съоръжения за хидротерапия и релакс.
  • Детска зона с детаска площадка, осигуряваща безопасна среда за развлечение на деца.
  • Зона за активен отдих - за спортни и физически активности.
  • Централна зона - функционира като ядро на социалната дейност.

Постигнатите технико – икономически показатели са както следва:

  • Обща площ - 242 513.52 кв.м
  • ЗП - 35 466.5 кв.м
  • РЗП - 97 532.75 кв.м
  • Плътност на застрояване - 14.62 %
  • Кинт. - 0,4
  • ОЗ - 134 207.08 (55.34 %)
  • Транспортна инфраструктура - 21 937.25 кв.м
  • Пешеходна инфраструктура - 49 860.16 кв.м
  • Жилищни сгради - 8 433.75 кв.м
  • Обществени сгради - 27 022.75 кв.м
  • Новопроектирани общ. сгради - 10 505.14 кв.м
  • Паркоместа - 119 бр. (открити паркинги)
  • Спортна инфраструктура - 3 327.63 кв.м

- Детски площадки - 1048.53 кв.м

Новопроектираните алеи са със следните размери:
- Главни – 5 м;
- Второстепенни – 2 м;
- Третостепенни – 1 м.

ПЛАНОВА КОМПОЗИЦИЯ
Парковата зона е в най - северната част на разработваната територия. Композицията е смесена. Осигурени са директни, бързи връзки до всички важни обекти. Решението на новопроектираната алейна мрежа почива на задълбочено теренно изследване на човекопотока, разпределено в 4 дни (2 работни и 2 почивни) по методиката на арх. Ян Геел. Предвидени са две детски площадки в тази зона - в непосредствена близост до съществуващия хотел“Рич“ и в североизточната част. В непосредствена близост до нея е проектиран паркинг с 18 паркоместа. По главната алея е предвидена водна площ и фонтан. В югозападаната част на тази зона е предвиден още един паркинг с 10 паркоместа. Подходите от съседните квартали са 8, като за всеки един е осигурена пешеходна пътека, за безопасността на пешеходците.

Като обединяващ елемент между парковата, балнео зоната и централната част са предвидени два пешеходни моста. Осигурени са две вертикални комуникации на моста в източната част, поради невъзможността за осигуряване на достъпна среда, предвид ограничението за минимална височина над транспортни комуникации за преминаването на тежкотоварни меторни превозни средства. Мостът в западната част има директна връзка с водния комплекс на ниво + 3.50м, осигурена е и вертикална комуникация. Балнео зоната е комбинирана с дейности на активен отдих, както е и предвидено по Общ устройствен план.

Осигурени са детска площадка, две комбинирани игрища, съществуващ плувен басейн с Олимпийски размери, както и спортни дейности в новопроектирания воден комплекс. Предвидени са 2 сгради, свързани с пропусквателния режим в зоната, както и още 1, свързана с общественото обслужване. Той е ценен, поради причината, че би бил първият по рода си комплекс на територията на Велинград, който да предоствя целогодишно ползване на аквапарк с 3 пързалки (тип ролба) , тъй като е закрит. Съдържа още плувен басейн с полуолимпийски размер, хидромасажна зона, както и кабинети за провеждане на СПА процедури. Разположението на комплекса е неслучайно, тъй като в непосредствена близост преминават трасетата на няколко източници на минерална вода, включително и на извора с най-висока температура (96°C) – “Власа“. В западната част на зоната е предвидена нова паркова територия, съдържаща система от водни елементи, напомнящи за същността на града и неговите дадености. Свързани са със новопроектирани стълбищни групи, които да компенсират разликата в нивата на терена. В източната част на зоната е предвиден 3D парк. По всички компоненти на парка и градския дизайн са използвани елементи произведени от 3D принтер чрез използване мотодологията на адитивното производство. Технологията е съвременна и създава 3D обекти чрез добавяне на слой върху слой материал, използвайки различни материали. Като форма на интелигентна конструкция, технологията за 3D печат на бетонни конструкции има големи предимства. В сравнение със стоманобетона, 3D отпечатването е сравнително евтино, тъй като етапът на симулация на обекта решава предварително техническите проблеми и предлага оптималния метод на строителство.

Екологичните фактори са допълнителен за избора на адитивното производство. За разлика от традиционния бетон, 3D отпечатаният бетон не изисква никакъв кофраж, който обикновено се прави от дърво и се изхвърля след употреба. Продуктът се състои от 50% пясък, който може да бъде получен на местно ниво, като по този начин се намаляват екологичният отпечатък и транспортните разходи. Освен това, 3D печатът позволява бетонът да бъде отпечатан само там, където е необходим, като се използва само необходимото количество материал. Освен че е екологичен строителен метод, адитивното производство също е по-бързо и по-достъпно от конвенционалните методи. В случая - технологията ще се използва за направата на пейки, маси, в някои елементи на детската площадка, както и в трибуните на игрищата. В обхвата на територията са проектирани общо 7 паркинга, както и два подземни към новопроектираната многофункционална сграда (две нива) и водния комплекс (две нива). В северната част са два, в северозападната, източната и югоизточната по 1 и в близост до Община Велинград - 2. Срещу общината е предвидена детска площадка. Пред общината е проектирана „Градина на младоженците“, тъй като подходът към ритуалната зала е от страната на парковата територия. Тя би могла да се използва за въвеждане на младоженците, както за фотосесии и сборен пункт. Извън тези мероприятия функционира като малка паркова територия със смесена композиция. Облагородено е пространството около съществуващата църква. Новопроектирани са обществени сгради на новопроектираната пешеходна връзка- свързано строителство.

Пешеходната зона е обновена чрез реконструкция на „петата фасада“ и пространствата, които осигуряват естетическа и функционална стойност. В допълнение е интегрирана растителност , която способства за създаване на зелени пространства и обогатяване на визуалния облик на града. Реконструираните настилки и зелените пространства допринасят за създаването на атрактивна и комфортна пешеходна зона, която е съобразена с нуждите на различните потребители и създава симбиоза между ландшафтната архитектура и пешеходните зони. Проектирана е многофункционална обществена сграда, интегрираща растителност на различни етажни нива, с цел повишаване на природната устойчивост и екологичната ефективност. Тази интеграция допринася за подобряване на естетическите и функционалните характеристики на сградата, като същевременно подчертава екологично съобразеното й изпълнение. Входовете са 3 . Осигурени са две рампи за подход към подземния паркинг. Едната е за ползвателите на сградата, a рампата на запад от сградата до открития паркинг е предвидена за обслужване. Функциите, които се предвиждат като дейност в обхвата на новопроектираната сграда са търговски, културни и административни. Предвижда се голяма концертна зала, носеща името на Николай Гяуров, за провеждане на по-мащабни културни мероприятия.

ОБЕМНО-ПРОСТРАНСТВЕНА КОМПОЗИЦИЯ
Използвани са растителни видове, оптимално приспособени към специфичните екологични условия в района на Велинград. Растителността е стратегически разположена в съответствие с териториалния дизайн, с цел осигуряване на оптимални условия за засенчване и изолация. При планирането на озеленителните мероприятия са отчетени климатичните промени, изложенията на терена, както и нарастващите температурни тенденции, за да се гарантира устойчивостта и адаптивността на новите насаждения. Тази растителна композиция ще добави естетическа стойност и ще създаде благоприятна атмосфера за обекта. Проектът за озеленяване включва както функционални и естетически, така и климатични аспекти, което ще спомогне за формирането на приятна и хармонична среда в околното пространство. Новопредвидената растителност включва разнообразни видове, комбинирайки широколистни и иглолистни дървета, храсти, декоративни треви и почвопокривни растения. Особено внимание е обърнато на декоративния ефект през различните сезони, така че да осигурят разнообразна и колоритна текстура както през пролетно-летния, така и през есенния период. Планирани са и декоративно дървесно-храстови група за добавена стойност към новият естетически облик на територията. За стабилизация на новите насаждения е предвидено използването на надземни стабилизиращи системи. Съществуващата растителност е максимално запазена, а новодобавената е подбрана в съответствие с характеристиките на терена. Сенкоиздръжливите видове са разположени в сенчести зони, докато светлолюбивите видове са позиционирани на по-слънчеви места, избягвайки северните изложения без пряка слънчева светлина. Използвани са невзискателни видове, типични за района на Велинград. Важен аспект от планирането на обемно-пространствената композиция е хармоничното вписване на новопроектираната растителност, която да е в характера на съществуващата. Дърветата в лошо състояние са премахнати. Проектирани са изолационни масиви, открити, закрити и полуоткрити пространства, съобразени с функционалните изисквания на обекта. Композицията логично доразвива функционалната схема, плановата композиция и се съобразява с избрания базисен ландшафтен дизайн на парка. Изработването на решението се основава една от различните възможности на зелената система като извежда определените приоритети, като увеличаване на зелените площи, с оглед постигане на най-подходящата териториална и функционална организация на средата за отдих и рекреация. Системата от зелени площи формира нов облик на зелената система в рамките на населеното място, макар Велинград да е един от най-зелените градове в рамките на държавата. Градоустройствената теория налага зелената система като част от функционалните системи в градския организъм и ги обединява в еднородно композиционно цяло.

"Градската среда е театърът на човешката дейност. Неговите сгради, пространства и улици трябва да вдъхновяват хората да действат, да общуват и да изразяват себе си." — Ричард Роджърс



© 2020 Archinova All rights reserved!