Изгубените космонавти на Смолян – Космическа одисея
Проектант: арх. Мария Пепеланова
Информация
Проектната разработка е ситуирана в центъра на гр. Смолян.
Тя е в непосредствена близост до най- големия планетариум на Балканския полуостров и втория по големина православен храм "Св. Висарион Смолянски".
Текущото състояние на имота е зелено място с чешма и три пейки.
Концепцията на проекта е това място да се превърне във важна точка за града, точка, която привлича както гражданите, така и туристите на гр. Смолян.
Смолян е един от малкото градове, в които няма парк.
Живущите няма къде да се разходят, да прекарат време с близките си, въпреки благоприятната планинска локация.
Разработка на това пространство може да се превърне в един мини парк в областния град, с което градът да стане по- приветлив, както за младите, така и за възрастните.
Град Смолян е на второ място по обезлюдяване в страната след гр. Видин.
Част от това се дължи на градската среда, на това че от години не се прави нищо иновативно, не се мисли за подрастващите, не се стимулира връщането на младите по родните места.
Режимът на тока в централните части на града е недопустим за областен град.
Градът потъва в пълен мрак след 22:00ч.
Липсата на обществени пространства, на информационни табла, както и пространства за децата ме накараха да се замисля с какво може да се подобри градската среда в моя роден град.
"ПАВИЛИОНЪТ"
Поставянето на павилионната структура ще се превърне във важна точка за града.
Павилионът има за цел за бъде ново място за срещи, мястото за информация.
Чрез интерактивни панели, може да бъдат прожектирани бъдещи събития в града.
Част от LED панелите може да се използват като фотоволтаични, така че възпроизведената енергия да спомага за осветлението в града, а защо и да не го замени. Тъй като в България все още не са толкова развити фотоволтаичните панели, сме свикнали те да бъдат хоризонтални. След направени проучвания и консултации със специалисти всъщност вертикалните лед панели имат способността да възпроизведат същото количество енергия.
Мрежата на втория етаж на павилиона има за цел да привлече и най- малките- да ги насърчи да се интересуват от космоса, играейки и забавлявайки се, наблюдавайки невероятното звездно небе през т.н. ,,Дупката“.
"ЗОНА ЗА ЗАНИМАНИЯ И РАБОТА"
Втората структура е зоната за занимания и работа. В центъра и е разположена съществуващата чешма, тъй като хората в Родопите смятат че път и вода не трябва да се спират.
Залата е направена,така че децата да могат да изчакат родителите си докато свършат работа, пишейки домашни, общувайки си. В залата може да се правят различни дискусии, както и да се представят различни изложби. Преконфигуриранeто на залата дава още едно голямо предимство- Ковид през 2021г. ни научи,че много от професиите могат да се работят ,,home office“. В град като Смолян няма пространство в което да вземеш своя лаптоп, да свършиш определена работа или да направиш онлайн среща.
Третата структура е "ЗАСЛОНЪТ".
Формата на заслона следва релефа и извивките на терена, като идеята за постройката е да предпазва чакащите родители при влошени метеорологични условия. Също има и ,,open space“ пространство с ниско сядане, за да направи общуването по- лесно.
В предната част е и зоната за изложба, в която може да представят различни творби на децата от училището.
Градът има нужда от това. Има нужда от нещо ново, нещо различно. Има нужда от модернизация, от насърчаване на подрастващите да следват мечтите си, да бъдат любознателни, да се общува, да се търси и обсъжда най-доброто за града
… и ИЗГУБЕНИТЕ КОСМОНАВТИ НА СМОЛЯН ДА СЕ НАМЕРЯТ И ДА СЕ ВЪРНАТ В ТОЗИ ГРАД.