Победител 2024

Категория: Проекти - Градоустройствени планове

Зона за спорт, яхтинг и рекреации в м. Малка чайка

Проектант: АРХИС проект - арх. Георги Бачев, арх. Добринка Петкова

Информация

Проектант: Архис проект ООД арх. Георги Бачев, арх. Добринка Петкова
Възложители: Медицински университет „Проф. д-р П. Стоянов“ Варна, Икономически университет Варна
Местоположение: гр. Варна

Обектът на градоустройствената разработка обхваща територия южно от гр. Варна, на южния бряг на Варненското езеро, непосредствено до началото на Аспаруховия мост. Общата площ на територията е 32,3 ха. Основна цел на проекта е да се изготви Задание с Директивен план последвани от Обемно-пространствена концепция, която да се финализира с ПУП-ПРЗ, определящ устройствените зони и градоустройствените показатели за бъдещи строителни и благоустройствени мероприятия.

Проектът се изработва по възлагане на двата най-големи университета във Варна - Медицински университет „Проф. д-р П. Стоянов“ и Икономически университет Варна. Те са си поставили амбициозната задача в предоставените им от Държавата безвъзмездно в управление имоти - публична държавна собственост, и в съответствие с действащите нормативи, да изградят университетски комплекс за спорт и обществено обслужване – Зона за спорт, яхтинг и рекреация „Малка чайка“.

Територията обект на подробния устройствен план е част от Район Аспарухово, Община Варна. Разположена е на южния бряг на езерото, северно от Института по Хидро и Аеродинамика, между терена на МО „Малка чайка“ от запад и ПСОВ Аспарухово от изток.
Релефът е равнинен с очертани две нива: -ниска част до кота 1.5м. и по-висока до кота 7,0м. В по-голямата си неурбанизирана част, ниската зона е покрита с тревиста растителност, характерна за заблатени територии. В обхвата на разработката няма източници, замърсяващи прилежащата акватория. Водата е подходяща за водни спортове.

От средата на 60-те години крайбрежната територия се ползва за гребна база, яхтена база и база за отдих и спорт на Варненските университети и на Министерството на отбраната. Действително усвоена и функционираща по предназначение е територията на Гребна база „Сия Нейкова“. Някой от имотите се ползват за отдих и има изградени бунгала.
Останалата част от територията се ползва за земеделски нужди. Общинските имоти са предимно пасища, озеленени площи, селскостопански, горски и местни пътища.

Територията в обхвата на разработката се свързва с град Варна и околностите чрез път 9004 Варна – Белослав и отклонение в дясно след Института по Хидро и Аеродинамика Отклонението стига до обслужващ обектите път, който тангира южно територията от терена на МО „Малка чайка“ до пречиствателна станция Аспарухово.

Като инженерна инфраструктура територията е електрифицирана, в близост е до магистрален водопровод и въпреки близостта с ПСОВ Аспарухово, проблемът с отпадните води не е решен.
Направен е анализ на градоустройствения статут на територията и на всички предходни градоустройствени разработки.
За територията са предложени две устройствени зони:
• Зона за спорт и атракции /Са/ с градоустройствени показатели: Плътност на застрояване 15%, Интензивност на застрояване 0.3, Минимална озеленена площ 40%;
• Зона за обществено обслужващи дейности и озеленяване /Оз/ с градоустройствени показатели: Плътност на застрояване 40%, Интензивност на застрояване 2.5, Минимална озеленена площ 40%.
В зона „ Са“ се допуска застрояване за спорт и атракции, както и сгради и съоръжения обслужващи спорта. Площта на откритите спортни съоръжения влиза в площта за усвояване. До 50% от нормативно определените паркоместа се осигуряват в подземни паркинг гаражи. При определяне на плътността на застрояване не се включват откритите спортни съоръжения, откритите паркинги и алеи.
В зона „Оз “се допуска застрояване за образование, здравеопазване, социални грижи, култура, религия, административни и делови услуги, търговия и други дейности от финансово-кредитно обслужване, спорт, отдих, забавления, информационно обслужване и др.

Обемно-пространствената концепция предвижда разполагането на няколко основни обекти, които университетите имат нужда и желание да изградят. За Медицински университет това са Спортен комплекс включващ многофункционална спортна зала, Стадион, открити и покрити игрища за тенис, волейбол, баскетбол, плувни басейни, Медико-рехабилитационен център, Университетски кампус с хотелска част и хранителен комплекс. За Икономически университет са Почивна база, База за изследвания и проучвания, Хранителен комплекс, открити спортни площадки.
Обектите ще се използват от студентите на двете учебни заведения, както и от жителите на гр. Варна, ще има възможност за организиране на мащабни спортни, научни и културни събития.

Проектния Баланс на територията предвижда 52% да са в устройствена зона за спорт и атракции /Са/, 22% в устройствена зона за обществено-обслужващи дейности и озеленяване /Оз/, 11% за транспортно обслужване, 4% за озеленяване и 11% за техническа инфраструктура.
Територията на ПУП попада изцяло в границите на защитена зона „Варненско - Белославско езеро“ с код BG0000191 по директивата на дивите птици и техните местообитания. С цел опазване на местообитанията е разработен доклад за мониторингови проучвания на орнитофауната – полеви наблюдения на миграцията през есенен сезон на 2018г. и наблюдения за зимуващи птици в периода декември2018 – март 2019г. Докладът препоръчва в заблатената и водна да се обособи паркова влажна зона със запазване на съществуващата флора и фауна в рамките на 6 дка.
Парковата влажна зона е част от зелената система , която основно се развива в урегулираните поземлени имоти. Устройствените зони Са и Оз изискват богато озеленяване 40-50% от което 1/3 висока растителност.

Схемата Зелена система също така има за цел да запази в максимална степен наличната дървесна растителност в добро състояние и предложи подходяща грижа за дървесните растения, които не са в добър естетичен вид или имат повреди от различен характер. Новопроектираните дървесни видове трябва да са доказано устойчиви на условията на средата и да хармонизират с естествената растителност в околните територии. Съществен елемент на зелената система е транспортното озеленяване. Проектът предлага богато озеленена улична мрежа с озеленени тротоари и велоалеи.
Проектът изяснява бъдещата инфраструктурната обезпеченост на територията със съответните схеми по специалности Електроснабдяване, ВиК и Телекомуникации.

Проектът предвижда провеждането на улична мрежа по съществуващи местни пътища. Първостепенната и второстепенна улична мрежа се урегулира, за цялата зона се предвижда велоалейна мрежа. Предвиждат се 3 обществени паркинга, разположени на входните точки на територията. Територията се включва в системата на обществен транспорт с 4 нови спирки, както и място за пристан на воден пътнически транспорт.



© 2020 Archinova All rights reserved!